Ślady w internecie. Użytkownikom internetu wydaje się, że są w sieci anonimowi. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż większość naszej działalności zostawia za sobą ślad. Znikąd nie wzięły się hasła typu: „raz wrzucona do internetu rzecz zostaje w nim na zawsze”. Dzięki temu, dostęp do informacji na nasz temat mają osoby trzecie, potencjalni pracodawcy, czy koncerny i firmy.
Poznaj ofertę –
Ochrona informacji
Usługi działające w tzw. „chmurze” gromadzą dane, które każdy może później odtworzyć lub wykradać. Coraz więcej osób korzysta z poczty elektronicznej i wirtualnych dysków. Takie rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ minimalizują ryzyko utraty danych. Użytkownicy nie muszą obawiać się awarii komputera ani jego kradzieży – dane pozostają dostępne niezależnie od sprzętu. Chmura pozwala przechowywać informacje w sposób znacznie bardziej niezawodny niż tradycyjny dysk twardy.
Dobrym przykładem tego jak jesteśmy „obserwowani” w sieci są propozycje produktów i reklamy wyświetlające się nam na stronach. Są one odpowiednie tematyką do rzeczy które przeglądaliśmy wcześniej. Teraz każda strona ma tzw. „ciasteczka”, dzięki którym jesteśmy zapamiętywani już po pierwszym wejściu na stronę.
Dane dotyczącego tego jakie treści przeglądamy są istotne dla handlu, ale też na ich podstawie można udowodnić komuś winę lub nawet przestępstwo. Z tego też powodu rozwijają się takie dziedziny jak kryptologia czy informatyka śledcza.