Słynni książkowi detektywi. Wszyscy znają postać Sherlocka Holmes?a, jednak nie każdy wie o tym, że ten błyskotliwy bohater posiada swój pierwowzór. To ojciec powieści grozy, Edgar Allan Poe, jako pierwszy stworzył postać literackiego detektywa. Swój debiut C. Auguste Dupin zaliczył w 1841 r. na kartach noweli ?Zabójstwo przy rue Morgue?, gdzie za pomocą dedukcji rozwiązał trudną do rozwikłania łamigłówkę. Postać szlachcica i miłośnika ?spraw nie do rozwiązania? pojawiła się trzykrotnie w różnych opowiadaniach autora. Wystarczyło to jednak zupełnie, by wszyscy inni późniejsi pisarze czerpali inspiracje z jego przygód.
Poznaj ofertę –
Doradztwo detektywistyczne
Chronologicznie, sir Arthur Conan Doyle w 1887 roku po raz pierwszy opisał genialnego detektywa Sherlocka Holmesa. Autor umieścił tę postać w czterech powieściach i ponad pięćdziesięciu opowiadaniach. Twórcy filmowi i teatralni regularnie przedstawiają jego spektakularne sprawy w nowych adaptacjach. Holmesa zna dziś niemal każdy – odbiorcy kultury masowej rozpoznają go w książkach, filmach, komiksach, grach komputerowych i spektaklach teatralnych.
W 1920 roku Agatha Christie stworzyła kolejną legendarną postać – Herkulesa Poirota. Autorka opisała jego przygody w ponad trzydziestu książkach. Czytelnicy poznali go jako niskiego, eleganckiego i niezwykle pedantycznego detektywa, który do rozwiązywania spraw wykorzystywał psychologię zbrodni zamiast klasycznych technik śledczych. W 1975 roku Christie zakończyła jego historię, uśmiercając bohatera. Jednak już w 2014 roku wydano pierwszą powieść, która kontynuowała jego losy po śmierci autorki.
Tym razem przeniesiemy się na nasze podwórko, gdzie możemy odnaleźć przenikliwego byłego dziennikarza i historyka sztuki Pana Samochodzika ? polskiego Indianę Jones?a, czyli Tomasza N.N. Pierwszy raz pojawia się on w powieści ?Uroczysko? z 1957 r., jednak wtedy jeszcze nie posiada swego przydomku. W sumie, powstało 12 tomów przygód pracownika Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki stworzonych przez Zbigniewa Nienackiego. Pan Samochodzik doczekał się kontynuacji po śmierci jego autora, jednak stopniowo narracje przejął po nim jego uczeń i pomocnik Paweł Daniec. Do tej pory lista pisarzy-kontynuatorów zbliża się do 20 osób, a liczba powieści do ponad 130 książek.